Unofficial voting results for 2019 contested races

New York and Pennsylvania Races

Posted 11/5/19

New York and Pennsylvania Races

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in

Unofficial voting results for 2019 contested races

New York and Pennsylvania Races

Posted

This is a list of contested races.
For a list of all races in Sullivan County click here.
For a list of all Wayne County Races click here.
For a list of all Pike County election results click here.

New York
Sullivan County

COUNTY JUDGE - 10 YR TERM
Vote for ONE
Cynthia Dolan, DEM, WOR, LBT  6368
James R Farrell, REP, CON, IND 8784

COUNTY CLERK - 4 YR TERM
Vote for ONE
David Sager, DEM, WOR 5876
Russell Reeves, REP, CON, IND 8857

COUNTY LEGISLATOR

LEGISLATOR-DIST #1-4 YR TERM
Vote for ONE
Scott B Samuelson, DEM  800
Robert A Doherty, REP, CON, IND 1268

LEGISLATOR-DIST #2-4 YR TERM
Vote for ONE
Nadia Rajsz, DEM, REP, WOR 996
Kathleen M LaBuda , CON, IND 828

LEGISLATOR-DIST #3-4 YR TERM
Vote for ONE
Joseph J Colón, DEM  697
Michael Brooks, REP, CON, IND 1231

LEGISLATOR-DIST #4-4 YR TERM
Vote for ONE
Samara Ferris DEM, RH 710
Nicholas M Salomone Jr., REP, CON, IND, 912

LEGISLATOR-DIST #5-4 YR TERM
Vote for ONE
Louis Setren, DEM, RH 884
George E Conklin III, REP, CON, IND  1278

LEGISLATOR-DIST #6-4 YR TERM
Vote for ONE
Miranda P Behan, DEM, WOR 573
Luis Alvarez, REP, CON, DEM  680

LEGISLATOR-DIST #7-4 YR TERM
Vote for ONE
Gene Benson, DEM, WOR  608
Joseph B Perrello Sr., REP, CON, IND  618

LEGISLATOR-DIST #9-4 YR TERM
Vote for ONE
George Nikolados, DEM 773
Alan Sorensen, REP, CON, IND  792

BETHEL  

JUSTICE-4 YR TERM
Vote for ONE
Cindy Barber, DEM, CON, WOR, IND  597
Susan Harte, REP 420

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS-2 YR TERM 
Robert Bonnaci, Jr., DEM, CON 539
James P. Crowley, REP  461   

TAX COLLECTOR-2 YR TERM
Vote for ONE
Debra Gabriel, DEM, CON 639 
Susan L Brown write-in    167

CALLICOON

COUNCILMAN-4 YR TERM
Vote for any TWO
Andrew Hahn, DEM 378
David Kuebler, REP, CON, IND 552
Christopher Hubert, REP, CON, IND, 628

DELAWARE


SUPERVISOR-2 YR TERM
Vote for ONE
Steve Lundgren, DEM 376   
Vincent Alukonis, REP, CON, IND 237

FORESTBURGH

SUPERVISOR-2 YR TERM
Vote for ONE
Daniel Hogue, Jr., DEM, CON, IND 212
Sandra Burke, REP 80

COUNCILMAN-4 YR TERM
Vote for any TWO
Steve Budogsky , DEM, CON 173
John W Galligan, DEM 165
Susan Hawvermale, REP, CON 141

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS-2 YR TERM 
Vote for ONE
Todd Petrowsky, DEM 88
Joseph Ruggeri, REP, CON, 211

LIBERTY  

CLERK/TAX COLLECTOR-4 YR TERM
Vote for ONE
Richard Altman, DEM, U4A 454
Laurie Dutcher, REP, CON, IND, 1146

COUNCILMAN-4 YR TERM
Vote for any TWO
Lilliam Stettner, DEM, U4A 575
Elliot Schneider, DEM 494
Vincent J McPhillips, REP, CON, IND 964
Dean Farrand, REP, CON, IND 904

LUMBERLAND

JUSTICE-4 YR TERM
Vote for ONE
Thomas Brucher, DEM 151
Craig Cherry, REP, CON, IND 319   

MAMAKATING

SUPERVISOR-2 YR TERM
Vote for ONE
Janet M Lybolt, DEM, CON, MF 1069
Ralph Bo Tunno II, REP, CON, IND 930
Brenda Giraldi, RH 523

 WARD 1 COUNCILMAN-4 YR TERM  
Vote for ONE
Eileen Rogers, DEM, RH 244
Carl Bonitz, REP, IND 196

WARD 2 COUNCILMAN-4 YR TERM
Vote for ONE
Graham Vests DEM, RH 179
Gary A Forthoffer, REP, CON, IND 182

WARD 3 COUNCILMAN-4 YR TERM
Vote for ONE
Matthew P Mordas, DEM, RH 204
John S Lacey, REP, CON, IND 227

WARD 4 COUNCILMAN-4 YR TERM
Vote for ONE
Julius I Greenberg, DEM, CON 149
James K Carney, REP, IND, 190
Fred Harding, Jr., RH 119

WARD 5 COUNCILMAN-4 YR TERM
Vote for ONE
Patrick Keller, DEM, RH 148
Thomas M Morrow, REP, CON, IND 258

WARD 6 COUNCILMAN-4 YR TERM
Vote for ONE
William H Conley, DEM, RH 94
John A Crudo, Jr., REP 271

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS-2 YR TERM 
Vote for ONE
Riley J Buddy Platt, III, DEM 925
Robert Huffy Hufcut, REP, CON, IND 1253

NEVERSINK

 SUPERVISOR- 2 YR TERM  
Vote for ONE
Kenneth Walter, DEM 222
Christopher J Mathews, REP, CON, IND 718

JUSTICE- 4 YR TERM
Vote for ONE
Jerry Stevens, DEM 332
Brent Gotsch, REP, IND 578

ROCKLAND

COUNCILMAN-4 YR TERM 
Vote for any TWO
Andrew C McRell, DEM 436
Christine N Routledge, DEM 453
Mark A Zeininger, REP, IND 363

THOMPSON

COUNCILMAN-4 YR TERM
Vote for any TWO
Ryan T Schock, DEM, CON 1251
Chet Smith, REP, BFT 952
Scott Mace, REP, CON, IND 1673
Marlena S Benjamin, IND 290

TUSTEN

SUPERVISOR-2 YR TERM
Vote for ONE  
Kevin McDonough, DEM, CS 181
Bernard R Johnson, REP,CON, 258
Carol Ropke Wingert, IND 18

COUNCILMAN-4 YR TERM
 Vote for any TWO
Brandi Merolla, DEM, IND 228
Bruce Gettel, DEM, REP, CON 382
Bernard Lohmann, REP, CON 221

Pennsylvania

WAYNE COUNTY

COMMISSIONERS VOTE FOR THREE
Wendall Kay, DEM 3178
Jocelyn Cramer, DEM 3726
Brian Smith, REP 7899
Joe Adams, REP 6447

DISTRICT ARTTORNEY
Patrick Robinson, DEM 5530
A.G. Howell, REP 6596

BUCKINGHAM TWP

SUPERVISOR
Steven Schwartz, DEM 66
Bennett, REP 87

HONESDALE BOROUGH

COUNCIL MEMBERS
Vote for Three
James Jennings, DEM 604
Mike Augello, REP 583
Jason Newbon, REP 553
Jared Newbon, REP 573

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment